កម្ពុជា គឺជាគោលដៅដ៏សំខាន់បំផុតរបស់ប្រទេសវៀតណាមសម្រាប់ការវិនិយោគលើផលិតកម្មកៅស៊ូធម្មជាតិ
ភ្នំពេញ ៖យោងតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាននៃសិក្ខាសាលាស្តីការលើកកម្ពស់ផលិតកម្មកៅស៊ូ ពាណិជ្ជកម្មនិងការវិនិយោគនៅកម្ពុជានិងវៀតណាម កាលពីថ្ងៃទី២៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥បានឱ្យដឹងថា ប្រទេសវៀតណាម និងប្រទេសកម្ពុជា មានទំនាក់ទំនងយ៉ាងជិតស្និទ្ធ តាមរយៈការវិនិយោគ និងពាណិជ្ជកម្មកៅស៊ូធម្មជាតិ។
ប្រទេសកម្ពុជា គឺជាគោលដៅដ៏សំខាន់បំផុតរបស់ប្រទេសវៀតណាមសម្រាប់ការវិនិយោគលើផលិតកម្មកៅស៊ូធម្មជាតិ និងជាអ្នកនាំចេញកៅស៊ូធម្មជាតិដ៏សំខាន់របស់វៀតណាម។ ក្រុមហ៊ុនកៅស៊ូវៀតណាម (Vietnam Rubber Group JSC) គឺជាអ្នកវិនិយោគឈានមុខគេនៅក្នុងកៅស៊ូធម្មជាតិនៅកម្ពុជា ដែលបច្ចុប្បន្នមានគម្រោងវិនិយោគចម្ការកៅស៊ូចំនួន ១៦ លើផ្ទៃដីជិត ៩០០០០ ហិចតា និងរោងចក្រកែច្នៃចំនួន ៧ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
សេចក្តីប្រកាសពត៌មានដដែលនេះ បានឱ្យដឹងទៀតថា ក្រុមហ៊ុនវៀតណាមផ្សេងទៀត ទាំងរដ្ឋ និងឯកជនបានវិនិយោគលើផលិតកម្មកៅស៊ូធម្មជាតិនៅកម្ពុជាផងដែរ។ ទិន្នន័យគយរបស់វៀតណាមបង្ហាញថា នៅឆ្នាំ២០២៤ វៀតណាមបាននាំចូលកៅស៊ូធម្មជាតិជិតមួយលានតោនពីកម្ពុជា ឬជាង ៦៤% នៃការនាំចូលសរុបរបស់វៀតណាម ដែលមានតម្លៃជាង ១,២ ពាន់លានដុល្លារ។ បរិមាណនាំចូលពីកម្ពុជាស្ទើរតែស្មើនឹងផលិតកម្មក្នុងស្រុករបស់ប្រទេសវៀតណាម។
ប្រទេសចិន គឺជាទីផ្សារនាំចេញដ៏សំខាន់បំផុតរបស់វៀតណាមសម្រាប់កៅស៊ូធម្មជាតិ ។ ភាគច្រើននៃកៅស៊ូធម្មជាតិដែលផលិតនៅវៀតណាម និងនាំចូលពីកម្ពុជា ត្រូវបាននាំចេញទៅប្រទេសចិន។ ក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ វៀតណាមបាននាំចេញកៅស៊ូធម្មជាតិ ១,៤៥ លានតោនទៅកាន់ប្រទេសចិន ដែលមានតម្លៃ ២,៤ ពាន់លានដុល្លារ។ ទីផ្សារនាំចេញសំខាន់ៗផ្សេងទៀតរបស់វៀតណាមរួមមានសហភាពអឺរ៉ុបអាមេរិក កូរ៉េ និងជប៉ុន។ ខណៈពេលដែលមិនមានព័ត៌មានដែលអាចរកបាន ប្រសិនបើកៅស៊ូធម្មជាតិពីវៀតណាមដែលនាំចូលទៅប្រទេសចិនទទួលបានផ្លូវទៅកាន់សហភាពអឺរ៉ុប និងទីផ្សារផ្សេងទៀតនោះ មានការសិន្និដ្ឋានថាផ្នែកនៃការនាំចូលរបស់ចិនត្រូវបាននាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារទាំងនេះនៅក្នុងផលិតផលចុងក្រោយកៅស៊ូដូចជាសំបកកង់ និងផលិតផលផ្សេងៗទៀត។
ទីផ្សារអ្នកប្រើប្រាស់សំខាន់ៗដូចជាសហភាពអឺរ៉ុប និងសហរដ្ឋអាមេរិកកំពុងទទួលយកតម្រូវការតឹងរ៉ឹងកាន់តែខ្លាំងឡើងលើភាពស្របច្បាប់ និងគ្មានការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើទាក់ទងនឹងផលិតផលដែលនាំចូលទៅក្នុងទីផ្សារទាំងនេះ។ នៅឆ្នាំ ២០២៣ សហភាពអឺរ៉ុបបានអនុម័តបទប្បញ្ញត្តិស្តីពីការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើ (EUDR) ដែលហាមឃាត់ផលិតផលចំនួន ៧ រួមទាំងកៅស៊ូ ប្រសិនបើការផលិតផលិតផលទាំងនេះបណ្តាលឱ្យមានការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើ។ អ្នកនាំចូលក្នុងសហភាពអឺរ៉ុបត្រូវបានទាមទារដើម្បីធានាថាផលិតផលរបស់ពួកគេស្របច្បាប់ និងគ្មានការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើ។ ផលិតផលត្រូវតែអាចតាមដានត្រឡប់ទៅដីជាក់លាក់នៃដីដែលពួកគេត្រូវបានដាំដុះ។ គេរំពឹងថាការបង្កើនភាពស្របច្បាប់ និងតម្រូវការនិរន្តរភាពនឹងត្រូវបានអនុម័តយ៉ាងទូលំទូលាយនៅក្នុងទីផ្សារសំខាន់ៗនាពេលអនាគត៕